LAKE WACONIA TRIATHLON
                                   June 24, 2012
                                Waconia, Minnesota

                       .5 Mile Swim, 20 Mile Bike, 4 Mile Run

                                FEMALE BEST OF US

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Heidi Keller-Miler  48 Chaska               MN 11:11   55:04   27:50 1:35:56 
    2 Stephanie Solfelt   22 Eden Prairie         MN 10:51   58:08   26:50 1:37:19 
    3 Kortney Haag        33 New Hope             MN 13:21   52:38   30:17 1:38:19 


                                MALE BEST OF US

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Patrick Parish      27 Bloomington          MN 12:29   46:59   22:00 1:22:53 
    2 Alex Hooke          29 Rochester            MN 10:39   46:18   24:44 1:23:12 
    3 Matthew Payne       35 Columbia Heights     MN 11:20   45:48   22:56 1:23:33 


                              FEMALE ELITE OVERALL

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Heidi Keller-Miler  48 Chaska               MN 11:11   55:04   27:50 1:35:56 
    2 Stephanie Solfelt   22 Eden Prairie         MN 10:51   58:08   26:50 1:37:19 
    3 Kortney Haag        33 New Hope             MN 13:21   52:38   30:17 1:38:19 


                              MALE ELITE OVERALL

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Patrick Parish      27 Bloomington          MN 12:29   46:59   22:00 1:22:53 
    2 Alex Hooke          29 Rochester            MN 10:39   46:18   24:44 1:23:12 
    3 Matthew Payne       35 Columbia Heights     MN 11:20   45:48   22:56 1:23:33 


                           ATHENA OVERALL 1 TO 99

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Crystal Scuffy      34 Eveleth              MN 16:39 1:09:03   39:37 2:09:16 
    2 Nicole Weiberg      40 Courtland            MN 22:48 1:19:10   56:10 2:43:39 
    3 Jane Jirik          46 Faribault            MN 20:35 1:34:33 1:05:08 3:08:40 


                           CLYDESDALE OVERALL 1 TO 99

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Kent Kolstad        41 Bloomington          MN 15:52   55:01   32:03 1:45:12 
    2 Greg Davenport      42 St. Paul             MN 12:00   57:41   37:52 1:50:48 
    3 Eric Lavigne        40 Minnetonka           MN 15:43   56:44   37:40 1:53:38 


                      MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  1 - 19

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Ted Heikkila        19 Duluth               MN 14:42   57:43   23:52 1:38:09 
    2 Parker Roehl        15 Saint Bonifacius     MN 20:16 1:07:38   38:04 2:07:54 
    3 Charlie Burton      18 Excelsior            MN 17:47 1:07:17   42:11 2:11:37 


                      FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  20 - 24

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Kaley Burns         23 Shoreview            MN 15:55 1:03:43   31:55 1:55:32 
    2 Rebecca Solheim     24 Minneapolis          MN 18:21 1:04:10   31:20 1:57:01 
    3 Krista Humbert      20 Mound                MN 16:04 1:17:48   43:41 2:21:00 


                      MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  20 - 24

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Jake Cooley         23 Grand Forks          ND 12:53   49:45   26:25 1:31:22 
    2 Harrison Burton     21 Deephaven            MN 15:59 1:03:18   31:48 1:56:23 
    3 Nathan Bart         20 Verndale             MN 25:36 1:18:52   48:43 2:38:31 


                      FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  25 - 29

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Jody Mullet         25 Minnetonka           MN 17:07   57:13   30:19 1:46:46 
    2 Kristina Hedberg    26 Minneapolis          MN 13:45   59:16   32:13 1:47:29 
    3 Laura Roach         25 Lakeville            MN 18:06 1:04:03   27:36 1:52:48 


                      MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  25 - 29

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Bob Wolter          28 Chaska               MN 13:50   48:22   25:29 1:31:50 
    2 Ben Brueshoff       29 Apple Valley         MN 15:49   52:27   30:07 1:40:18 
    3 Ladislaus Strzok    28 St Paul              MN 13:28   55:14   29:47 1:40:40 


                      FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  30 - 34

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Katherine Schlaefe  34 Saint Paul           MN 13:02   55:37   29:54 1:41:02 
    2 Laurel Sundberg     33 Minnetonka           MN 15:30   58:48   31:40 1:48:17 
    3 Jaclyn Klabunge     33 Bloomington          MN 17:12 1:02:13   29:00 1:51:29 


                      MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  30 - 34

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Derek Haag          34 New Hope             MN 11:55   50:27   29:09 1:32:57 
    2 Ryan Hazen          33 Buffalo              MN 15:14   52:08   27:19 1:36:33 
    3 Adam Konczewski     30 Sartell              MN 15:53   51:15   28:51 1:38:49 


                      FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  35 - 39

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Krista Moore        37 Menomonie            WI 15:47   58:20   30:27 1:47:16 
    2 Christine Glaze     36 Eden Prairie         MN 15:14 1:01:29   30:28 1:49:58 
    3 Kara Wischnack      38 Waconia              MN 17:14 1:03:35   33:40 1:56:55 


                      MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  35 - 39

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Oscar Godoi         38 Apple Valley         MN 10:47   50:50   29:13 1:32:31 
    2 Jon Keil            38 Minneapolis          MN 12:32   52:49   25:41 1:32:48 
    3 David Lewis         38 Nevis                MN 14:14   51:39   26:02 1:34:02 


                      FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  40 - 44

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Veronica Bond       40 Rochester            MN 13:31   54:34   30:28 1:40:47 
    2 Tonya Klem          43 Menomonie            WI 15:18   57:09   31:22 1:46:18 
    3 Cheryl Johnson      40 North Mankato        MN 16:47   57:50   30:25 1:47:18 


                      MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  40 - 44

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Derek Rogers        42 Edina                MN 11:59   50:18   27:47 1:32:10 
    2 John Klem           42 Menomonie            WI 12:00   49:33   29:25 1:32:59 
    3 Harvey Skees        40 Eden Prairie, Mn     MN 13:27   50:08   30:03 1:35:21 


                      FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  45 - 49

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Sue Rubens          46 Plymouth             MN 15:59   54:34   28:51 1:41:40 
    2 Beth Trautman       46 Medina               MN 17:44   58:48   35:11 1:54:00 
    3 Sally Winecke       48 Eagan                MN 15:04 1:03:56   39:39 2:02:55 


                      MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  45 - 49

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Jeff Grebner        46 Saint Paul           MN 11:30   50:16   26:49 1:30:18 
    2 Jey Carlson         46 North Oaks           MN 15:12   50:54   29:27 1:37:47 
    3 Todd White          45 Roseville            MN 12:12   54:34   29:04 1:37:59 


                      FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  50 - 54

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Judith Peters       52 St. Cloud            MN 18:08 1:03:47   34:19 1:59:30 
    2 Rochelle Shirk      50 Plymouth             MN 19:16 1:12:43   38:29 2:15:25 
    3 Lisa Hildebrand     53 Waconia              MN 21:20 1:14:53   49:36 2:30:33 


                      MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  50 - 54

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Kirk Vesterstein    51 Duluth               MN 14:46   51:17   26:32 1:34:46 
    2 Brian Lavelle       50 Chaska               MN 12:59   51:37   28:48 1:35:43 
    3 Bill Baker          54 Winona               MN 14:26   53:30   28:57 1:39:05 


                      FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  55 - 59

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Carol Markham Mark  57 Minneapols           MN 15:13 1:01:00   35:51 1:54:37 
    2 Beth Guck           56 Andover              MN 15:06 1:05:24   31:52 1:55:43 
    3 Helen Gunther       55 Excelsior            MN 16:17 1:05:19   36:13 2:01:11 


                      MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  55 - 59

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Charlie Roach       55 Lakeville            MN 15:48   52:52   25:34 1:36:27 
    2 Peter Tabor         55 Minneapolis          MN 15:10   52:30   29:48 1:41:27 
    3 Skip Fitting        58 Buffalo              MN 15:08   54:43   29:46 1:41:35 


                      FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  60 - 64

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Brook Lemm-Tabor    60 Minneapolis          MN 22:01 1:05:25   45:22 2:16:17 
    2 Peggy Buxton        64 Sterling             MA 20:28 1:12:05   41:28 2:16:59 
    3 Jean Wood           63 Excelsior            MN 22:25 1:19:33 1:00:16 2:47:44 


                      MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  60 - 64

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Neil King           63 Nevis,               MN 14:36   55:57   32:30 1:45:02 
    2 Tom Amundson        62 Minneapolis          MN 17:00 1:03:03   35:14 1:58:10 
    3 Gaylen Baker        60 Omaha                NE 18:22 1:00:43   42:01 2:05:15 


                      FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  65 - 69

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 James Barthel       65 Dellwood             MN 20:48 1:23:43   45:59 2:37:56 


                      MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  65 - 69

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Benjamin Ewers      66 North Oaks           MN 15:31   53:43   30:29 1:42:11 
    2 Patrick McMorrow    65 Bloomington          MN 13:48   58:41   32:37 1:48:12 
    3 Ken Hola            69 Shoreview            MN 15:40   57:49   37:41 1:55:50 
    4 Roman Scibora       67 Bloomington          MN 19:58 1:04:50   40:10 2:09:19 


                      MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  70 - 74

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Daryl Stevens       70 Sartell              MN 18:14 1:03:06   37:50 2:01:48 
    2 Leland Bigger       71 Apple Valley         MN 18:16 1:16:19   43:10 2:23:18 
    3 Don Meck            73 Siren                WI 19:01 1:11:29   46:40 2:24:10 


                      MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  80 - 84

Place Name               Age City                 St Swim  Bike    Run     Time    
===== ================== === ==================== == ===== ======= ======= ======= 
    1 Lou Harris          80 Minneapolis          MN 19:03 1:26:05   47:16 2:38:54 



                         TEAM CATEGORY:  Male

    1 Meath And Potatoes               16:23   57:02   25:08 1:39:52 
      Jeff Glover       Pete Kennedy      Bart Meath        
    2 Soup-A-Stars                     11:17 1:00:22   29:39 1:42:44 
      Will Sutor        Zach Pieper       Kevin Schneider   
    3 Monocle Multisports              19:25   53:11   32:46 1:46:32 
      Doug Jurcich      David Simmer      Ben Utter         


                         TEAM CATEGORY:  Female

    1 Hearts Rocks And Tri Socks       12:54 1:08:24   34:42 1:57:18 
      Jackie Siemers    Emily Carlson     Sarah Burgduff    
    2 Srsly Wtf                        19:13 1:05:44   36:10 2:03:00 
      Carolyn Klecker   Jackie Kieser     Carolyn Klecker   
    3 Brilliant Brunettes              25:34 1:16:59   33:35 2:17:39 
      Megan Bullock     Cathy Ruschmeier  Sarah Ruschmeier  


                         TEAM CATEGORY:  Coed

    1 Can't Stop Tri-Ing               18:33   56:29   33:06 1:49:29 
      Melanie Grangaard Tom Reitsma       Justin Reitsma    
    2 Golden G's                       17:00 1:06:22   31:32 1:56:06 
      Matt Gibbs        Danielle Burgmeie Amanda Iverson    
    3 Lger Tri Harder                  17:10 1:03:02   36:01 1:57:58 
      Sue Stock         Don Uram          Chelsea Alger